Przedstawiamy Państwu trzecią edycję rankingu ubezpieczycieli kredytu kupieckiego.

 

Okazją do zaprezentowania zebranych przez nas opinii przedsiębiorców była konferencja Credit Risk 2018 organizowana przez PICM.  

Przypomnijmy, że w pierwszym, opublikowanym w styczniu 2017 rankingu (TUTAJ), zwycięzcą został Atradius, ale Coface i Euler Hermes były tuż za nim z oceną tylko o 1 punkt niższą. Zwycięzcą drugiego rankingu (TUTAJ) został Euler Hermes wyprzedzając znacznie Atradius i Coface.

 

Tym razem listę ocenianych towarzystw ubezpieczeniowych uzupełniła Ergo Hestia, a ankiety były rozesłane nie tylko do klientów RiskMan, ale także do przedsiębiorców skupionych wokół PICM.

Respondenci ponownie oceniali poziom obsługi klienta, satysfakcję z limitów kredytowych, warunki finansowe, elastyczność rozwiązań, skuteczność windykacji i wypłatę odszkodowań. Przyznawali od 1 do 5 punktów, gdzie 1 jest oceną bardzo niską, a 5 najwyższą.

Zbiorcze wyniki pokazują, że zwycięzcą trzeciej edycji rankingu ubezpieczycieli został Coface ze średnią ocen 3,5 pkt.

Drugie miejsce i ocenę niższą jedynie o 0,1 pkt uzyskał debiutant w naszym rankingu - Ergo Hestia z wynikiem 3,4 pkt. Na podium znalazł się też Atradius - zwycięzca pierwszej edycji ze stycznia 2017 roku.

Euler Hermes, triumfator drugiej edycji, musiał zadowolić się czwartym miejscem z oceną 3,31 pkt. 

Trzeba jednak zauważyć, że różnice między tymi czterema ubezpieczycielami były minimalne, a ich oceny mieściły się między 3,5 a 3,31 pkt. W porównaniu z zeszłorocznym rankingiem, tym razem czołówka była wyjątkowo wyrównana.

Sporo niższe notowania uzyskały Credendo (2,9) i KUKE (2,61).

A oto zbiorcze wyniki ankiety pokazujące zwycięzców w poszczególnych kategoriach.

 

I wyniki szczegółowe:

Mimo zwycięstwa w klasyfikacji ogółem, Coface wygrał w ocenie warunków finansowych, a w elastyczności rozwiązań osiągnął wynik tylko odrobinę wyższy niż Atradius. Mimo tego, wygrana w całym rankingu świadczy o wyrównanej ocenie Coface we wszystkich kategoriach - różnica między najwyższą a najniższą oceną wyniosła tylko 0,75 pkt. Jeszcze lepiej wypadła Ergo Hestia z różnicą 0,57 pkt.

Ponownie Atradius okazał się najlepiej oceniany w obsłudze klienta tuż przed CofaceEuler Hermes  - w wypłacie odszkodowań i skuteczności windykacji. KUKE i Atradius utrzymali się w czołówce, jeśli chodzi o limity kredytowe, ale w tej kategorii odnotować należy zwycięstwo Ergo Hestii.

Najsłabiej ocenione KUKE i Credendo mają szansę na poprawienie wyników za rok, w kolejnym rankingu.

A tak prezentują się wyniki szczegółowe wg ubezpieczycieli:

 

Kolejna, już trzecia edycja naszego rankingu ubezpieczycieli zgromadziła dane nie tylko od klientów obsługiwanych przez RiskMan, ale i od wielu innych przedsiębiorców, którzy korzystają z ubezpieczeń kredytu kupieckiego. Zdecydowaliśmy się też rozszerzyć ranking o Ergo Hestię - ubezpieczyciela, który w przeciwieństwie do pozostałych towarzystw, oferuje nie tylko ubezpieczenia należności. Mamy coraz więcej klientów, którzy właśnie Ergo Hestii powierzają swoje ryzyko i to za ich namową nasz ranking jest bogatszy - mówi Krzysztof Chechłacz, partner w spółce RiskMan. Czwarty ranking planujemy na następną konferencję Credit Risk 2019, a opinie o ubezpieczycielach będziemy zbierać od stycznia 2019 r. Zapraszamy do udziału w badaniu. 

 

Polecamy dla porównania pozostałe rankingi ubezpieczycieli kredytu kupieckiego w Polsce:

EK